MUSICA SACRA

Koncertem w ramach cyklu „MUSICA SACRA” Gliwicka Orkiestra Kameralna stara się powrócić do tradycji koncertów, które realizowała we wcześniejszych latach swojej działalności prezentując w okresie Wielkiego Postu, Wielkanocy lub w okresie Bożonarodzeniowym w gliwickich świątyniach muzykę o charakterze oratoryjno-kantatowym z udziałem znakomitych zespołów chóralnych oraz zaproszonych solistów i dyrygentów.

Ta forma muzyczna cieszyła się zawsze ogromną popularnością u słuchaczy i przyciągała do gliwickich świątyń komplet słuchaczy.

W 2023 roku  we współpracy z Centrum Kultury Victoria udało się powrócić do realizacji cyklu w formie kameralnej i w okresie Wielkopostnym w sali koncertowej PSM I i II st. w Gliwicach, zabrzmiał Kwartet Józefa Haydna – Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu op. 51. w wykonaniu kwartetu smyczkowego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

W tym roku już w pełnym składzie orkiestry wraz z chórem oraz solistami zabrzmią wybitne dzieła muzyki sakralnej J.Ch.Bacha i W.A.Mozarta.

W programie koncertu usłyszymy:

Magnificat in C a8. Warb 21CW E21 1758 – Johanna Christiana Bacha

Ave Verum KV 618, Laudate dominum z Vesperae Solennes De Confessore KV 339

Mszę Koronacyjną C-dur KV 317 – Wolfganga Amadeusa Mozarta

Msza Koronacyjna skomponowana została na użytek katedry w Salzburgu, przypuszczalnie z okazji świąt Wielkiej Nocy, a nie – jak wcześniej sądzono − z okazji koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej w Maria-Plain niedaleko Salzburga. Obok Requiem i motetu Exsultate, jubilate, który GOK wykonała ostatnio na koncercie z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje” w grudniu 2023 r., należy do najczęściej wykonywanych utworów kościelnych Mozarta.

Wykonawcami koncertu będą:

Gliwicka Orkiestra Kameralna

Chór Risonansa Continua

Dyrygent: Adrian Lewandowski

Soliści:

Marta Gamrot Wrzoł – sopran

Roksana Wardenga – alt

Rafał Bartmiński – tenor

Kamil Zdebel – bas

Mając nadzieję, że uda nam się na stałe powrócić do tradycji koncertów sakralnych i w ten sposób poszerzyć ofertę muzyczną GOK, zachęcamy do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gliwicach przy ul. K. Ziemowita 12 na duchową ucztę muzyczną w dniu 28 kwietnia o godz. 18:00.

Bilety w przedsprzedaży do nabycia:

online: https://ckvictoria.pl/…/musica-sacra-koncert…/

stacjonarnie: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach przed koncertem: sala koncertowa PSM I i II st. w Gliwicach

Skip to content