20-lecie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej – koncert online

kliknij tutaj, aby przejść do transmisji online

                  Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej zaprasza 27 września 2020 roku o godz. 19.15 na transmisję jubileuszowego koncertu w ramach  obchodów 20-lecia działalności artystycznej Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Koncert będzie transmitowany na kanałach YouTube, FB-GOK, Radia Katowice oraz poprzez stronę www.gliwickaorkiestra.pl.

Koncert został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Partnerami w jego realizacji są: Związek Artystów Wykonawców STOART, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Agencja Artystyczna WENA,  Radio Katowice, Towarzystwo Kulturalne FUGA.

Gliwiccy kameraliści, realizując od dwudziestu lat swoją pasję, umożliwiają gliwickiej i śląskiej publiczności obcowanie na żywo z kulturą muzyczną na najwyższym poziomie artystycznym. Do współpracy zapraszają wybitych dyrygentów i solistów, którzy wraz z gliwickim zespołem, tworzą ciekawe interpretacje wybitnych dzieł literatury muzycznej.

Tym razem grono słuchaczy  poszerzy się o nowych odbiorców w sieci dzięki transmisji koncertu online.

W programie jubileuszowego koncertu w interpretacji gliwickich kameralistów usłyszymy kompozycje polskiej i europejskiej muzyki kameralnej, w tym między innymi:

J.S. Bach III – Koncert brandenburski  G-dur BWV 1048

M. Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2

Ch. W. Gluck – Taniec furii z opery Orfeusz i Eurydyka

J. Haydn  – 64 Symfonia A-dur „Tempora mutantur”

Dyrygentem koncertu będzie młody polski dyrygent Maciej Tomasiewicz, związany z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti, który współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał (po wygranym konkursie na stanowisko asystenta-dyrygenta) premierę Strasznego dworu Stanisława Moniuszki. Dyrygował koncertami z wieloma czołowymi orkiestrami w kraju, m.in. Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestr Filharmonii: Kaliskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej. Od 2016 roku współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku. Jako jedyny dyrygent był dwukrotnym beneficjentem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent” (Filharmonia Śląska oraz Opera i Filharmonia Podlaska).

Gliwicka Orkiestra Kameralna założona została na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic. Powstała dzięki inicjatywie środowiska muzycznego miasta oraz przedstawicieli władz samorządowych Gliwic.

Koncert  inauguracyjny odbył się  27 maja 2000 roku.

W składzie orkiestry znajdują się wybitni muzycy wywodzący się z Gliwic i Śląska, którzy są liderami i muzykami wiodących  instytucji  artystycznymi, takich  jak m.in.:  Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska, Orkiestra Miasta Tychy AUKSO, Filharmonia Opolska, Filharmonia Zabrzańska. To swoiste połączenie wielu wybitnych i doświadczonych muzyków zaowocowało stworzeniem niezwykle sprawnego i dojrzałego zespołu,  który w krótkim czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny.

Gliwicka Orkiestra Kameralna koncertuje najczęściej w Gliwicach realizując swoje koncerty w ramach cyklów o zróżnicowanym repertuarze,  m.in.: „Mistrzowskie Interpretacje”, „Estrada Młodych”, w plenerowych koncertach „Na pożegnanie lata” oraz na koncertach okolicznościowych w innych ośrodkach kulturalnych w kraju.

Działalność artystyczna GOK jest oparta na wykorzystaniu gliwickiego potencjału muzycznego oraz poszerza ofertę kulturalną miasta o muzykę klasyczną prezentowaną w bardzo zróżnicowany sposób, sięgając w swoich cyklach i programach koncertowych od wybitnych dzieł muzyki kameralnej i symfonicznej po różne formy muzyki rozrywkowej ( jazz, pop, film, musical) z udziałem orkiestry.

Od początku powstania zespołu organizacją jej działań zajmuje się Agencja Artystyczna WENA Waldemara Staniczek. W latach 2001–2010 działała pod patronatem Gliwickiego Towarzystwa Muzycznego. W 2011 roku  została powołana Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, która obecnie wspiera jej działalność wraz z Agencją Artystyczną WENA.

W 2015 roku, w którym GOK obchodziła 15-lecie działalności artystycznej, Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej została laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.

Afisz Gliwickiej Orkiestry Kameralnej – 27 września 2020 godz 19. Koncert Online – 20 lecie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej
Skip to content