Zespół Muzyki Salonowej Eleganza

Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA powstał w 2016 roku na bazie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej i jest kontynuatorem wiedeńskiej tradycji muzykowania w klasycznym,  lekkim i tanecznym nastroju.

Tworzą go liderzy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, znakomici muzycy, pracujący i koncertujący na co dzień z renomowanymi polskimi instytucjami muzycznymi, takimi jak: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia Śląska czy Akademia Muzyczna w Katowicach.

Koncert premierowy zespołu  odbył się 4.09.2016 r. w Parku Chopina w Gliwicach.

W programie zespołu znajdą się same przeboje, w tym walce, polki, czardasze, serenady, marsze, wiązanki, uwertury i tańce w wersji instrumentalnej znanych oraz czasem już zapomnianych mistrzów, takich jak: Johann Strauss, Wolfgang Amadeus Mozart, Émile  Waldteufel, Vittorio Monti, Emmerich Kalman, Franz Lehar, Julius Fucik, Gerhard Winkler, Heinz  Crucius, Robert Stolz, Hans Zander, Oscar Fetras,  Matos  Rodriguez, Franz von Suppe, Ruggiero Leoncavallo, Fred Raymond, Albert Ketelby. Program jest również stale wzbogacany o nowe, własne aranżacje i opracowania utworów muzyki salonowej.

ELEGANZA występuje w składzie 6- lub 10- osobowym, co daje możliwość dopasowania się do każdej przestrzeni i warunków zarówno w salach, jak i w plenerze.

Koncerty ELEGANZY oddają klimat muzyczny, który z ogromnym powodzeniem rozbrzmiewał w ogrodach, parkach oraz salonach XIX-wiecznej Europy, a w szczególności Wiednia. 

Koncertuje stale w ramach cyklów koncertowych pt.: „Wiedeński koncert karnawałowy”, „Otwarty Salon Muzyczny”, „Eleganza w Palmiarni” czy „Eleganza w Filharmonii” oraz uczestniczy w wielu okolicznościowych imprezach kulturalnych.

W 2019 r. w ramach cyklu pt. „Radiosesja” zespół zrealizował koncert w studiu koncertowym Radia Katowice im. J. Haralda,  z którego w 2020 r. została wydana płyta CD pt. „Wiedeński Salon Muzyczny ELEGANZA”.

Koncerty ELEGANZY cieszą się dużym powodzeniem i gorącym odbiorem,  potwierdzając, że muzyka salonowa to właściwa rozrywka dla wyrafinowanych odbiorców.

Skip to content