Zespół Muzyki Salonowej Eleganza

Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA powstał w 2016 roku na bazie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej i jest kontynuatorem wiedeńskiej tradycji muzykowania w klasycznym, lekkim i tanecznym nastroju.


Tworzą go liderzy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, znakomici muzycy, pracujący i koncertujący na co dzień z renomowanymi polskimi instytucjami muzycznymi, takimi jak

  • Sinfonia Varsovia,
  • NOSPR, Filharmonia Śląska
  • Akademia Muzyczna w Katowicach.

Koncert premierowy zespołu odbył się 4.09.2016 r. w Parku Chopina w Gliwicach. W programie zespołu znajdą się same przeboje, w tym walce, polki, czardasze,
serenady, marsze, wiązanki, uwertury i tańce w wersji instrumentalnej znanych oraz czasem już zapomnianych mistrzów, takich jak : Johann Strauss, Wolfgang Amadeus Mozart, Émile Waldteufel, Vittorio Monti, Emmerich Kalman, Franz Lehar, Julius Fucik, Gerhard Winkler, Heinz Crucius, Robert Stolz, Hans Zander, Oscar Fetras, Matos Rodriguez, Franz von Suppe, Ruggiero Leoncavallo, Fred Raymond, Albert Ketelby. Program jest również stale wzbogacany o nowe, własne aranżacje i opracowania utworów muzyki salonowej.

ELEGANZA występuje w składzie 6- lub 10- osobowym, co daje możliwość dopasowania się do każdej przestrzeni i warunków zarówno w salach, jak i w plenerze.
Koncerty ELEGANZY oddają klimat muzyczny, który z ogromnym powodzeniem rozbrzmiewał w ogrodach, parkach oraz salonach XIX-wiecznej Europy a w szczególności Wiednia.

Koncertuje stale w ramach cyklów koncertowych pt.: „Wiedeński koncert karnawałowy”, „Otwarty Salon Muzyczny”, „Eleganza w Palmiarni” czy „Eleganza w
Filharmonii” oraz uczestniczy w wielu okolicznościowych imprezach kulturalnych. W 2019 r., podczas koncertu z cyklu Radiosesja w studiu koncertowym Radia
Katowice, zespół nagrał materiał muzyczny i wydał go na koncertowej płycie CD pt. Wiedeński Salon Muzyczny ELEGANZA. Koncert jest dostępny na stronie radia Katowice i www.gliwickaorkiestra.pl oraz na YoyTube pod adresem https://youtu.be/vLZ7ySTAoP4.

W grudniu 2020 roku zespół wraz z solistami-tancerzami nagrał, a w 2021 r. wydał nową płytę DVD, nagraną w zabytkowych wnętrzach Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz w Willi Caro-Muzeum w Gliwicach.

Koncerty ELEGANZY cieszą się dużym powodzeniem i gorącym odbiorem, potwierdzając, że muzyka salonowa to właściwa rozrywka dla wyrafinowanych odbiorców.

Zapraszamy do zakupu naszych płyt podczas koncertów zespołu (również dzisiaj po koncercie) lub online przez stronę www.gliwickaorkiestra.pl, na której informujemy o planach koncertowych zarówno ELEGANZY jak i Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Skip to content