Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu

Centrum Kultury Victoria oraz Agencja Artystyczna WENA zapraszają na pełen zadumy i artystycznej ekspresji koncert muzyki Józefa Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu” – op. 51.

W roku 1786 Joseph Haydn otrzymał zamówienie z Hiszpanii, a dokładniej z Kadyksu. Duchowny z tego miasta, Don José Sáenz de Santa María zapragnął, by w tamtejszym Oratorio de la Santa Cueva wykonano w Wielki Piątek kolejnego roku kompozycję instrumentalną, towarzyszącą kontemplacji „Siedmiu Słów” uwiecznionych w Nowym Testamencie:

1. Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. (Łk 23, 34);
2. Zaprawdę, powiadam ci, jeszcze dziś będziesz ze mną w raju. (Łk 23, 43);
3. Niewiasto, oto twój syn; oto twoja matka. (J 19, 26–27);
4. Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? (Mt 27, 46 oraz Mk 15, 34);
5. Pragnę. (J 19, 28);
6. Dokonało się. (J 19, 30);
7. Ojcze, w ręce Twoje oddaję ducha mego. (Łk 23, 46).

Dzieło Haydna odniosło ogromny sukces – wykonano je nie tylko w Kadyksie, lecz także m.in. w Wiedniu, Paryżu i Berlinie. Autor przygotował wkrótce jego wariant przeznaczony na kameralny kwartet smyczkowy (który usłyszymy w Gliwicach), a dekadę później – wersję oratoryjną, z głosami wokalnymi.

Podczas gliwickiego koncertu usłyszymy kwartet smyczkowy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej:

Anna Szabelka – I skrzypce
Waldemar Staniczek – II skrzypce
Rafał Woźniak – altówka
Wojciech Skóra – wiolonczela
Adam Żaak – recytacja

Bilety (od 20 zł) dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, online (od 14.03) oraz przed koncertem. Bilety ulgowe dla posiadaczy Gliwickiej Karty Mieszkańca do nabycia TYLKO w sprzedaży stacjonarnej

Skip to content