Mistrzowskie Interpretacje

Zobacz galerię zdjęć – kliknij odnośnik https://photos.app.goo.gl/WdXR3ErvWtzyD9Rm8

Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej zaprasza 9 października 2021 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bojków, ul. Parkowa 5 w Gliwicach-Bojkowie, na koncert z cyklu Mistrzowskie interpretacje. Koncert jest finałowym akcentem obchodów 20-lecia Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, która z uwagi na pandemię, nie mogła obchodzić swojego Jubileuszu wraz ze swoją publicznością na żywo w 2020 roku.

            Koncert z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowany od 2005 roku jest wiodącym punktem każdego sezonu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach, zespół po raz pierwszy zagra w nowej sali na Scenie Bojków przy ul. Parkowej 5 – filii MDK w Gliwicach.

                  Program koncertu będzie częściowo nawiązywać, do zrealizowanego w tak trudnym pandemicznym czasie koncertu online, który w ramach Jubileuszu 20-lecia udało się GOK nagrać w Studiu Polskiego Radia Katowice im. Jerzego Haralda w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”.

Z tego nagrania wydano również dzięki wsparciu STOART-u, Jubileuszową płytę CD, która jest już w sprzedaży zarówno online, jak i w wybranych sklepach muzycznych i EMPIK-ach w kraju. Zarówno koncert online jak i CD są dostępne na stronie www.gliwickaorkiestra.pl.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą znakomitego polskiego dyrygenta młodego pokolenia Macieja Tomasiewicza, któryod września 2019 roku – po wygranym konkursie – jest dyrygentem asystentem dyrektora artystycznego Andrzeja Boreyki w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2020 roku objął stanowisko kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Ten wybitny młody polski artysta współpracujący z wieloma renomowanymi instytucjami artystycznymi, poprowadził również GOK podczas Jubileuszowego nagrania CD w utworach M. Karłowicza, Ch. W. Glucka i Fr. J. Haydna.

            Solistą koncertu będzie znakomity polski pianista, kameralista i pedagog Piotr Sałajczyk. Przez krytyków zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Laureat nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”.

Artysta został nominowany do Paszportów Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”, a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu.

Artysta ma na swoim koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartet, Royal String Quartet, Hashtag Ensemble, Piotrem Pławnerem, Joanną Freszel, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim. Z tym ostatnim zespołem nagrał Kwintet fortepianowy Mieczysława Wajnberga (Fryderyk 2018), co stało się początkiem jego fascynacji tym kompozytorem. Jest współtwórcą formacji kameralnej Wajnberg Trio. W centrum swoich zainteresowań stawia osobę i twórczość Karola Szymanowskiego, w 2018 roku objął funkcję wiceprezesa Towarzystwa im. K. Szymanowskiego w Zakopanem.

Pianista prowadzi bogate życie koncertowe (występy z Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Varsovia, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, festiwale w kraju i za granicą: Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige, Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Usedomer Musikfestival, Lubomirski Festival).

Program koncertu:

Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op.2

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy A-dur KV 414

Joseph Haydn – Symfonia  nr 45 „Pożegnalna”      

Koncert jest finansowany z budżetu miasta Gliwice.

Skip to content